Ali je fizioterapija mačk sploh mogoča
Številni lastniki mačk se na nas obrnejo z vprašanjem ali je fizioterapija njihovih mačk sploh mogoča. Še vedno namreč velja prepričanje, da mačji pacienti ne bodo sodelovali pri terapijah in pri terapevtskih vajah. Poleg tega se je mačk prijelo prepričanje, da se bodo že same pozdravile. Pa je temu res tako?
Naš odgovor?
Naš odgovor je, da je fizioterapija mačk absolutno mogoča. Osnovna terapevtska načela so enaka kot pri rehabilitaciji psov, vsekakor pa je treba srečanja prilagoditi njihovim potrebam. Najpomembnejše je, da potekajo v tihem, sproščenem okolju in da so terapije/vaje razdeljene na krajše intervale, saj je njihova pozornost krajša kot pri psih. Lastnike spodbujamo, da prinesejo s seboj muckino ležišče, igračko, najljubše priboljške. S pravim pristopom lahko tako tudi pri njih dobimo dober odziv, sodelovanje in na koncu tudi najpomembnejše – rezultate.
Najpogostejše težave mačk s katerimi se soočamo
Najpogosteje nas mačji pacienti obiščejo, ko imajo težave zaradi:
– poškodb (zlomi kosti, kot posledica nesreč, poškodbe mišic in vezi)
– osteoartritisov (kar 90% starejših muck, trpi zaradi posledic te bolezni)
– po ortopedskih posegih (luksacija pogačic pri večjih pasmah, poškodbe kolenskih vezi…)
– debelosti
– slabše celjenje ran (ugrizne rane, rane pri pacientih z diabetisom,…)
Posebnosti pri terapiji mačjih pacientov
Lastnike spodbujamo, da prinesejo s seboj pacientovo lastno ležišče, igračko in najljubše priboljške. Vaje so zasnovane tako, da so zabavne in spodbujajo mačjo radovednost. Pogosto se pri muckah poslužujemo laser terapij in TENS/NMES terapij, saj jih običajno lažje prenašajo. Dobre rezultate imamo tudi z lasersko akupunkturo.
KAJ PA VADBA V VODI?
Seveda je tudi vadba v podvodni tekalni stezi (hidroterapija) mogoča, sploh pri muckah, ki so navajene vode. Vadba v vodi ima številne pozitivne učinke, zato lastnikom toplo priporočamo, da že mladičkom predstavijo vodo kot nekaj dobrega in zabavnega.
S pravim pristopom in medsebojnim sodelovanjem z lastniki lahko tako tudi pri muckah dobimo dober odziv, sodelovanje in na koncu najpomembnejše – pozitivne rezultate.