Kaj spada pod manualno terapijo
Gre za tehnike, pri katerih se za glavni terapevtski učinek uporabljajo roke. Pod tem terminom je vključena masaža mehkih in globokih tkiv, sproščanje trigger point točk, pasivno raztezanje (PROM), nežna mobilizacija sklepov in pasivne vaje. Vse te tehnike se uporabljajo za odpravljanje mišičnih napetosti, stabilizacijo sklepov in spodbujanje mobilnosti.
Masaža
Masaža se osredotoča predvsem na mehka tkiva, natančneje na mišice in fascije. Dokazano pospešuje okrevanje mišic po poškodbi ali vadbi, izboljšuje cirkulacijo in krepi imunski odziv. Poleg naštetega izboljšuje tudi limfno drenažo.
Primerna je za ljubljenčke, ki trpijo zaradi bolečin v vratu in hrbtenici, se težje premikajo, vzpenjajo in spuščajo po stopnicah, težje skočijo v avto ali na posteljo. Primerna je tako za živali, ki trpijo za kroničnimi težavami, kot so artritis, displazije, kot tudi pri poškodbah hrbtenjače. Seveda pa je primerna tudi za tiste ljubljenčke, ki nimajo nekih posebnih zdravstvenih težav, si pa lastniki zanje želijo malo sprostitve in preventivni pregled.
Triggerpoint točke
Gre za obliko manualne terapije kjer pritiskamo na specifična, prekomerno razdražljiva in preobčutljiva območja v mišicah. Zdrava mišična vlakna se v mirovanju ne krčijo in ne raztegujejo. Pri boleči mišici se v mirovanju na vlaknu razvije vozel, takšna mišica je v stalnem krču, kar privede do bolečine. Zaradi nenehnega krčenja je na teh točkah (vozlih) omejen pretok krvi, zato kisik in hranila ne dosežejo samega mišičnega tkiva, v mišici se tako pričnejo nabirati toksini, ki so krivi za bolečino. Bolečina ki je povezana s triggerpoint točkami, je znana tudi kot miofascialna bolečina.
PROM vaje
Gre za vaje, ki so namenjene izboljšanju prožnosti in mobilnosti sklepov. Same vaje zmanjšujejo togost in upočasnijo potek določenih sklepnih degenerativnih bolezni. Togi sklepi povzročajo bolečino in otežujejo vsakodnevno aktivnost vašega ljubljenčka. Pri izvajanju teh vaj mora biti gibanje vsakega sklepa čim bolj izolirano od vseh preostalih sklepov. bolečina. Pomembno pri tem je, da ob izvajanju vaj ljubljenčku ne povzročamo bolečin.
Kdaj se obrniti na nas?
- Je vaš ljubljenček pred kratkim prestal operativni poseg?
- Zadnje čase opažate, da težje vstaja, se počasneje giblje ali pa težje skoči v avto, k vam na kavč?
- Je vaš veterinar postavil diagnozo obolenja hrbtenice ali sklepov?
- Ima rano, ki se počasi celi?
- Bi potreboval zgolj izgubo kakšnega kilograma ali pa si le želite, da ostane v top formi?
Če ste na katerokoli vprašanje odgovorili z DA, ste na pravem naslovu. Pomagali vama bomo, da se bo lahko vaš štirinožni prijatelj čim prej vrnil k normalnim aktivnostim in bo lahko z vami kvalitetno preživljal prosti čas, brez bolečine.