HIGROMA (BURZITIS) PRI PSIH
Higroma ali tako imenovana lažna burza, se običajno razvije pri velikih in težkih pasmah psov (mastif, buldog, rotvajler, mastif, bernski planšar, nemški ovčar,…) na mestih, kjer je kostna izboklina (pri psih največkrat komolec) izpostavljena večjemu pritisku. Gre za s tekočino napolnjeno vrečko, ki se lahko ob neustreznem zdravljenju v začetnih fazah razvije v hudo vnetje, pri katerem se pojavijo razjede, okužbe, abscesi, granulomi in fistule.
Pri starejših psih so higromi običajno pojavijo zaradi zmanjšane aktivnosti in giblivosti, ter posledično predolgega ležanja na trdih površinah. Pogosteje se pojavljajo pri psih, ki imajo diagnosticiran artritis komolca. Nasprotno je pri mladih psih, kjer je pojav običajno povezan s poškodbo.
Zakaj je burza sploh pomembna?
Burza je majhna vrečasta tvorba napolnjena z malo viskozne tekočine in se nahaja na mestih, kjer bi sicer lahko prišlo do velikih trenj.Najdemo jo praktično na vseh kostnih izboklinah tik pod kožo (komolci, kolki, kolena, petah,…), kot tudi ob sklepnih površinah. Deluje kot “amortizer” in na ta način blaži trenje sklepa in ga posledično zavaruje pred poškodbami.
Z besedo burzitis pa poimenujemo vnetje te vrečke, ki se kaže s kopičenjem tekočine v burzi in z občutljivostjo le te na dotik.
Zakaj sploh pride do burzitisa oziroma vnetja?
Največ težav se pri psih običajno pojavi v burzi komolca. Padec, debelost, pretiran konstanten stik s trdimi površinami in prekomerna obremenitev lahko poškodujejo burzo, kar povzroči vnetje in posledično zelo boleče stanje. Ponavljajoči se pritiski na komolčni sklep povzročijo draženje in vnetje tkiv okoli sklepa. V odgovor na to telo psa tvori higromo kot zaščitni mehanizem pred pritiskom, s čimer poskuša zmanjšanja nadaljnje poškodbe.Če se pritisk in travma nadaljujeta, lahko higroma postane večja, vse bolj problematična in bolj boleča za vašega ljubljenčka.
Burzitis se lahko razvije akutno ali pa se razvije v kronično obliko, ki traja daljše časovno obdobje. Dolečna literatura opisuje spontano ozdravitev v 3 do 8 tednih. V primeru, da se burzitis razvije v kronično bolezen, je treba NUJNO ukrepati. Trajna oteklina z nabiranjem tekočine in vnetjem je lahko izjemno boleča in vpliva na oteženo gibanje vašega ljubljenčka, ki ga pogosto spremlja tudi šepanje.
Glavni dejavniki, ki privedejo do nastanka higrome komolca pri psih so:
- Teža in velikost: večje in težje pasme psov so bolj nagnjene k razvoju higrome komolca, saj v ležečem položaju izvajajo večjo silo na komolce.
- Premalo gibanja: psi, ki so manj aktivni in veliko časa preživijo v ležečem položaju, so bolj dovzetni za pojav higrome komolca.
- Starost in zdravje: Starejši psi ali tisti z že obstoječimi zdravstvenimi težavami, ki omejujejo njihovo mobilnost, kot je artritis, so lahko bolj nagnjeni k razvoju burzitisa na komolcu.
- Ponavljajoči se pritiski: Ponavljajoči pritiski ali trenje na komolčni sklep psa so najpogostejši vzrok za razvoj komolčne higrome.
- Neustrezno ležišče: poskrbite, da ima vaš ljubljenček udobno, dobro ortopedsko ležišče, saj lahko neustrezno ali trdo ležišče prispeva k razvoju higrome.
Zdravljenje?
Če sumite, da ima vaš pes higromo komolca, se morate NUJNO posvetovati z veterinarjem, da postavi pravilno diagnozo in pripravi ustrezen načrt zdravljenja. Veterinar bo ocenil velikost, lokacijo in resnost higrome ter morebitna artritična stanja. Če je s higromo povezana okužba, lahko veterinar ljubljenčku predpiše tudi antibiotike. Ob sumu na bolečino, se lahko predpišejo nesteroidna protivnetna zdravila (NSAID), ki zmanjšajo vnetje in bolečino.
Higrome se da odlično zdraviti tudi z lasersko terapijo. Laserji zmanjšajo vnetje in edem ter pomagajo spodbuditi celjenje. Običajno je potrebno med 6 – 10 terapij. Rehabilitacija psov in masaža sta poleg terapije z laserjem ključna pri zdravljenju, saj pomagata izboljšati krvni obtok, zmanjšujeta vnetje, zmanjšata bolečino in pospešita celjenje.
Potrebna je tudi prilagoditev domačega okolja. Pomembna je izbira pravega ortopedskega ležišča, ki pomaga enakomerno porazdeliti težo vašega štirinožca. Kot pomemben del terapije so se izkazali tudi posebni povoji, kateri zaščitijo sklep pred nadaljnjimi poškodbami in spodbujajo celjenje higrome.
V hudih primerih ali ko so konzervativne metode zdravljenja neučinkovite, bo morda potreben kirurški poseg. Kirurške možnosti vključujejo odstranitev vrečke higrome, presaditev kože ali druge postopke za spodbujanje celjenja in zmanjšanje tveganja ponovitve. Pomembno je, da takšen poseg opravi izkušen veterinar, ki se redno srečuje s takšnimi stanji!
Če tudi vaš štirinožec trpi za posledicami te dioagnoze nas pokličite na 030 796 244 in z veseljem mu bomo pomagali!
Ker pri nas šteje vsaka zdrava tačka!
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!